Badania w praktyce

Badania nieniszczące NDT to grupa metod badawczych, które
nie powodują zmian własności użytkowych badanych obiektów. Dostarczają one informacji w jakim stanie technicznym jest badany obiekt. Służą do wykrywania nieciągłości zewnątrz i wewnątrz materiałowych.
Metody NDT mogą być stosowane do kontroli jakości w produkcji oraz do określania
stanu technicznego danego obiektu lub przedmiotu.

Stosowane metody badawcze są uniwersalne – można je wykorzystywać do kontrolowania różnego typu obiektów. . Badania nieniszczące możemy zastosować np. w badaniach złączy spawanych, w których sprawdza się występowanie wad materiałowych m.in. pęcherzy gazowych, przyklejeń, Braków przetopu itp.
Badania tego typu wykorzystywane są : do diagnostyki stali, stopów metali, żeliw i staliw. To sprawia, że są powszechnie wykorzystywane w wielu branżach przemysłu.
 
Badania NDT wykorzystuje się w obszarach, gdzie wymagana jest pewność niezawodność i ciągłości pracy badanych przedmiotów w celu zminimalizowania ryzyka ich awarii.


Rodzaje i Wykorzystanie Badań NDT

badanie radiograficzne

Badania Radiograficzne (RT)

Badania radiograficzne stosuje się do wykrywania nieciągłości wewnętrznych, powierzchniowych oraz podpowierzchniowych za pomocą promieniowania X i gamma. Do tej metody wykorzystuje się zdolność przenikania promieniowania rentgenowskiego przez różne materiały.
Badanie RT umożliwia wykrycie wszelkich wad wewnętrznych, takich jak pęknięcia, przyklejenia, wtrącenia, podtopienia i inne. Badania RT stosowane są zarówno w procesie produkcji, jak i podczas eksploatacji. Pozwalają na wykrycie wad między innymi w złączach spawanych, odlewach i odkuwkach.

 Badaniom RT  podlegają metale, ich stopy oraz niemetale. Zastosowanie badań RT jest niezwykle szerokie. Wykorzystuje się je między innymi w: przemyśle energetycznym, gazowym, spożywczym,motoryzacyjnym,stoczniowym, chemicznym i w wielu innych.

    badanie ultradźwiękowe

    Badania Ultradźwiękowe (UT)

    Badania ultradźwiękowe (UT) wykorzystują zjawiska akustyczne zachodzące w badanych obiektach. Metoda ultradźwiękowa badań NDT polega na wprowadzeniu fal ultradźwiękowych do materiału i następnie obserwowaniu odpowiedzi zwrotnej na ekranie aparatu ultradźwiękowego.

    Metoda ultradźwiękowa (UT) pozwala określić lokalizację i rozmiar nieciągłości znajdujących się wewnątrz badanego materiału. Badanie ultradźwiękowe ma wiele zastosowań: służy do badania złączy spawanych, odlewów, odkuwek i blach na obecność rozwarstwień.

    badanie magnetyczno-proszkowe

    Badania Magnetyczno-Proszkowe (MT)

    Badania magnetyczno-proszkowe należą do grupy badań powierzchniowych, przeprowadzane są wyłącznie na materiałach ferromagnetycznych. Tego typu techniki wykorzystuje się najczęściej w przemyśle motoryzacyjnym, lotniczym, energetycznym i wielu innych. Badania magnetyczno-proszkowe pozwalają na szybkie i dokładne wykrywanie niezgodności materiałów, takich jak pęknięcia, podtopienia, przyklejenia oraz porowatość.
    Technika magnetyczno-proszkowa polega na wzbudzeniu pola magnetycznego i ocenie zmian w układzie specjalnego proszku. Metoda pozwala na znalezienie wad materiałowych do 2 mm pod powierzchnią.

    badanie penetracyjne

    Badania Penetracyjne (PT)

    Badania penetracyjne (PT) opierają się na wykrywaniu nieciągłości dzięki wnikaniu cieczy (penetrantów barwnych lub fluorescencyjnych) do nieciągłości, a następnie ujawnianiu ich przez zastosowanie wywoływaczy. Umożliwiają one wykrywanie nieciągłości powierzchniowych takich jak: pęknięcia, rozwarstwienia, porowatości, innych nieciągłości otwartych na powierzchni różnorodnych obiektów, a także nieciągłości przelotowych (nieszczelności) złączy spawanych, zbiorników, rur albo innych urządzeń.

    Badanie penetracyjne wykorzystywane jest do kontroli elementów o różnych kształtach i wielkościach wykonanych z materiałów ferromagnetycznych oraz nieferromagnetycznych.

    badanie wizualne

    Badania Wizualne (VT)

    Badania wizualne wykonuje się poprzez dokładną obserwację powierzchni oraz wykonanie wstępnych pomiarów. Dzięki tej metodzie można wykryć wszelkie nieprawidłowości, np. podtopienia, wklęśnięcia, ubytki korozyjne czy porowatości. Dzięki wykonaniu tego badania można sprawdzić, czy dane obiekty zostały wykonane zgodnie z projektem i czy spełniają wszelkie wymogi jakości. Badania wizualne dzielą się na: badania wizualne pośrednie i bezpośrednie
    Do badań prowadzonych w sposób bezpośredni używa się oka nieuzbrojonego, do badań pośrednich zaś wykorzystywane są takie elementy, jak np. lupa, endoskop czy zestaw lusterek.


    Pomiary Twardości (HT)

    Pomiary twardości należą do metod inwazyjnych i w zależności od wyboru techniki pomiaru mogą być wykonywane w warunkach laboratoryjnych urządzeniem stacjonarnym lub w warunkach polowych z wykorzystaniem twardościomierzy przenośnych-dynamicznych. Technika pomiarów jest prosta. Odpowiednio przystosowane urządzenie jest wgniatane w powierzchnię badaną, a następnie wykonany w ten sposób odcisk jest mierzony. Wyniki z pomiarów twardości wyrażane są w różnych jednostkach (HV, HB, HRC, HL, HS, HRB), w zależności od zastosowanej metody pomiaru.

    Pomiary z wykorzystaniem twardościomierzy przenośnych niosą ze sobą wiele korzyści, głównie ze względu na mobilność urządzenia, a co za tym idzie możliwość wykonywania pomiarów na hali produkcyjnej, w odległych, często trudno dostępnych miejscach, na konstrukcjach, której gabaryty znacznie przekraczają możliwości urządzeń stacjonarnych.

    pomiar grubości

    Pomiary Grubości (UTT)

    Ultradźwiękowe pomiary grubości polegają na pomiarze grubości obiektu przy wykorzystaniu podłużnych fal ultradźwiękowych i pomiarze czasu przejścia fali przez badany obiekt.
    Metoda pozwala na określenie grubości ścianek rur, rurociągów, zbiorników, płyt i blach, odlewów i innych wyrobów. Jest stosowana podczas procesów wytwarzania i eksploatacji w przypadkach, w których możliwy jest jednostronny dostęp do badanego obiektu.

    Zaletą badań UTT  jest możliwość uzyskania dokładnych danych nawet jeśli powierzchnia konstrukcji pokryta jest farbą. Redukuje to koszty oraz zmniejsza czas potrzebny na przeprowadzenie badania.

    Zaletą badań NDT jest możliwość ich realizacji
    zarówno na etapie produkcji
     jak i w trakcie eksploatacji